Strava

Facebook

Video

Spřátelná skupina

Archiv

Kategorie: Články

Tréninkový plán a deník, je to ještě „free“ ?

Já osobně s tím nemám problém ....

Mám za sebou dvě běžecké sezóny a tenhle problém jestli ano nebo ne, se objevil hned v té první, kdy jsem se rozhodl, že uběhnu maratón. Můj trénink dle Škorpilovo-Čermákovy příručky maraton za sto dní, byl sice efektivní, ale neuvěřitelná pruda.  I dnes  je mi nevolno při představě povinných sprintů na dráze nebo jiného tréninku, který moc nezohledňoval že jsem chodící mrtvola.  Ještě že se mi začalo sypat zdraví a byl jsem nucen hledat nějakou alternativu. Po odklonu k minimalistickému pojetí běhu, bylo sice všechno fajn a free, ale časem stejně přišla potřeba to volné pobíhání nějak korigovat. Proč?

  1. Člověk je línější než prase a mozek je mistr ve zkreslování dat pozitivním směrem, ve smyslu: „ tento týden jsem byl běhat skoro každý den a naběhal hafo kilometrů“
  2. Šance reagovat na množství zatížení správným způsobem je minimální, když nevíte kolik ho bylo a člověk pak zbytečně řeší problémy s bolístkami, které přisuzuje kde čemu ( když vaše běžné týdenní převýšení je 2000 a najednou dáte čtyři při stejné porci kilometrů, nejspíš se to někde projeví ).
  3. Plánování tréninků musí vycházet nejen z cílů dané sezóny, ale i z momentálního stavu vašeho já. K zvyšování objemů a nebo rychlosti je zapotřebí vědět  čeho a kolik přidat.
  4. Je docela zábavné sledovat časy na opakovaných trasách, při tréninkovém tempu a zatížení. Je pak krásně vidět jak si člověk s těmi pokroky stojí a jestli vůbec nějaké jsou.

 

Jak to tedy elegantně vyřešit, aby to nebyla zbytečná věda a zároveň to mělo nějaký význam?  Pořídit něco co umí GPS. Je jedno jestli telefon, data-logger a nebo běžecké hodinky, účel splní jakákoli z těchto variant ( běžecké hodinky to ale jaksi ze své podstaty zvládnou nejlépe ). No a pak už jen nahrávat data z tréninku někde na server nebo do nějakého prográmku, on už vám to zesumíruje a spočítá.  Vy sami si pak lehce naplánujete co jste schopni snést a co už ne.

A pro názorný příklad moje letošní data .

Moje představa byla  trénink 5 až 6 dní v týdnu a tady je krásně vidět , že představa se s realitou nemusí vždy potkat.

img
 
V celkových součtech při použití jednoduché matiky, pak člověk zjistí jaká je vlastně lemra  a kde jsou ty nevyužité rezervy :).
 
img
 

365 dní v roce  a jen 259 tréninků  - celých 106 dní válení se !!!

Při tréninky / km vyjde pouze něco přes 13km na jeden trénink !!!

My pomalo běžci a kochači, to zas tolik nehrotíme. V první sezóně jsem naběhal 1700km, ve druhé 3440 a tak v té nadcházející to snad zase vylepším smiley smileysmiley .

Sedm z deseti běžeckých trenérů radí, zvyšovat dávky opatrně a pomalu, tak mějte rozum a svůj organizmus škádlete dle jeho možností .