Mám za sebou dvě běžecké sezóny a tenhle problém jestli ano nebo ne, se objevil hned v té první, kdy jsem se rozhodl, že uběhnu maratón. Můj trénink dle Škorpilovo-Čermákovy příručky maraton za sto dní, byl sice efektivní, ale neuvěřitelná pruda. I dnes je mi nevolno při představě povinných sprintů na dráze nebo jiného tréninku, který moc nezohledňoval že jsem chodící mrtvola. Ještě že se mi začalo sypat zdraví a byl jsem nucen hledat nějakou alternativu. Po odklonu k minimalistickému pojetí běhu, bylo sice všechno fajn a free, ale časem stejně přišla potřeba to volné pobíhání nějak korigovat. Proč?
- Člověk je línější než prase a mozek je mistr ve zkreslování dat pozitivním směrem, ve smyslu: „ tento týden jsem byl běhat skoro každý den a naběhal hafo kilometrů“
- Šance reagovat na množství zatížení správným způsobem je minimální, když nevíte kolik ho bylo a člověk pak zbytečně řeší problémy s bolístkami, které přisuzuje kde čemu ( když vaše běžné týdenní převýšení je 2000 a najednou dáte čtyři při stejné porci kilometrů, nejspíš se to někde projeví ).
- Plánování tréninků musí vycházet nejen z cílů dané sezóny, ale i z momentálního stavu vašeho já. K zvyšování objemů a nebo rychlosti je zapotřebí vědět čeho a kolik přidat.
- Je docela zábavné sledovat časy na opakovaných trasách, při tréninkovém tempu a zatížení. Je pak krásně vidět jak si člověk s těmi pokroky stojí a jestli vůbec nějaké jsou.
Jak to tedy elegantně vyřešit, aby to nebyla zbytečná věda a zároveň to mělo nějaký význam? Pořídit něco co umí GPS. Je jedno jestli telefon, data-logger a nebo běžecké hodinky, účel splní jakákoli z těchto variant ( běžecké hodinky to ale jaksi ze své podstaty zvládnou nejlépe ). No a pak už jen nahrávat data z tréninku někde na server nebo do nějakého prográmku, on už vám to zesumíruje a spočítá. Vy sami si pak lehce naplánujete co jste schopni snést a co už ne.
A pro názorný příklad moje letošní data .
Moje představa byla trénink 5 až 6 dní v týdnu a tady je krásně vidět , že představa se s realitou nemusí vždy potkat.
365 dní v roce a jen 259 tréninků - celých 106 dní válení se !!!
Při tréninky / km vyjde pouze něco přes 13km na jeden trénink !!!
My pomalo běžci a kochači, to zas tolik nehrotíme. V první sezóně jsem naběhal 1700km, ve druhé 3440 a tak v té nadcházející to snad zase vylepším
.
Sedm z deseti běžeckých trenérů radí, zvyšovat dávky opatrně a pomalu, tak mějte rozum a svůj organizmus škádlete dle jeho možností .