Strava

Facebook

Video

Spřátelná skupina

Archiv

Kategorie: Články

Malé a neobjektivní hodnocení bot NB používaných v téhle sezóně.

Pár slov k botám NB od naší famílie.

img

Otázky:

1.Kde je jim nejlíp?

2.Kolik toho snesou?

3.Dobrá koupě?

Mt10


 

Mates:

1. Mě se s nimi nejlépe běželo v trailu..:-) Ale na cestě taky nebyly k zahození. Podle mě nejmultifunkčnější bota od NB.

2.Snesly moje začátky..:D Myslím že jsem v nich naběhal kolem 1300Km. Po 1000km se roztrhala boční síťka, která ale neměla vliv na funkčnost boty. Po naběhaných 1300 kilometrech bota ještě držela a podrážka nebyla nějak moooc sjetá, ale přišlo jaro a já potřeboval nové sandály a to díky pásku který je ve přední části boty mi tyhle botky umožnily.

3. Rozhodně!! Super bota která sedí takřka všem. Myslím, že jsme v ní začínali všichni a každý z ní byl nadšený..:)

Třináctka:

1. Nejuniverzálnější bota z námi zkoušených od NB. Ideální pro začátky, kdy člověk nemá více párů obuvi pro rozdílné použití.

2. Líbí se jí asfalt, stejně jako terén a kilometráž je skoro neuvěřitelná, jen trhání svršku může být pro estéty problém, na funkčnosti boty to ale moc nemění.

3. Pokud ji seženete v akci ( což je skoro pořád :o) ) není o čem, poměr cena výkon je dokonalý.

Hanys:

1.Pro mne to byly boty, ve kterých jsem se naučil, co to vlastně ten minimalismus je, takže jsem je využil snad na každém možném tréninkovém povrchu. Dá se v nich běhat prakticky všude, pokud člověk nevyžaduje vyšší komfort. Ovšem pro závodní použití, bych je na delší trailové tratě rozhodně nedoporučoval, jelikož nemají rockstop, který toho hodně udělá za Vás, co se týče ochrany před kameny. Nejlépe je jim při tréninku tak do 20 km, který neobsahuje moc technických kamenitých pasáží, takže ideálně lesy, ale i asfalt a parky nejsou problém.

2.Již od vybalení z krabice jsou příjemně měkké a prakticky téměř okamžitě se přizpůsobí Vaší noze, takže to vypadá jako by člověk měl nasazené ponožky s podrážkou (bohužel ještě nemohu porovnat s Fivefingers), ovšem výdrž je podle mého názoru nad očekávání, vzhledem k tomu, jak málo materiálu na té botě je. Minimálně 1000 km už v nich mám naběháno a podrážka je stále v pořádku. Díky tomu, že nemají síťku jako letní model, nepodařilo se mi je roztrhnout na špičce, ale pomalu se začínají objevovat drobné dírky kolem pásku vedoucího přes přední část nohy, jenž je velmi nápomocný při sebězích, což je však celkem očekávatelné, protože v tomto místě dochází k největšímu tlaku na materiál.

3. Jako jediný z naší početné skupiny testerů jsem si mezi oblíbenými „desítkami“ vybral zlevněný „zimní“ model, který má voděodpudivou úpravu, což zajišťuje, že je v nich zimě tepleji a nepromoknou tak rychle jako klasické desítky, ovšem „goráč“ to není, takže zázraky nečekejte. Každopádně mi přišlo, že díky té zimní úpravě vydržely o trochu víc než klasický model, jelikož se neměly tendenci trhat při zachycení o šutr či klacek (nebylo se čím zachytit, protože nemají síťku ve špičce). Pořád mluvím o zimním modelu, takže to vypadá, že na nic jiného než zimu se použít nedají. Opak je však pravdou, používal jsem je od zimy do zimy a bez problémů, ani v největším vedru v létě to nebylo tak strašné, aby se to při běhu nedalo vydržet. Za mne tedy výborná koupě (samozřejmě pokud jsou ve slevě za 1590 :-))

 

Mt20

Mates:

1. Tak tahle bota má podobné vlastnosti jako Mt10 ale...

2. Nesnese toho tolik.. Po naběhaných tuším 300-350 km bylo po botě. Bota se pomaličku zača z boků rozdělávat a oproti Mt10tkám se boty po protržení nedaly dále používat.

3.Pro lidi co chcou běhat po parku a sem tam vletět do lehkého trailu asi fajn bota, ale já jsem jí dával pořádně zabrat, takže jestli jste koulaři kteří si to užívají jak z kopce tak do kopce kupte si pořádnou botu.;-)

 

Třináctka:

1. Botu běhal jen Mates a na první pohled nevypadala špatně

2. Na druhý už to bylo horší

3. Jsem asi ještě větší šmatlal než on, takže bych jí možná umrtvil daleko dřív, pokoušet to ale nebudu.

 

Hanys: Nekomentoval.

 

Mt110


 

Mates:

1. áááá...Tráááil...:) Úplně nejvíc nejlepší bota do trailu. Kamínky, šutry, balvany..To je její..;) Avšak některým tato bota sedí i na cestě..:) Já jsem jeden z těch co cestu moc nemusí v žádných botech.

2. Tyto boty ve výdrži řadím docela dost vysoko.:) Tuším že se vnich kolem 1000-1200 dá naběhat.;) A to ty boty zásadně nešetřím.

3. Kdo miluje trail+minimalismus je to pro něho nejlepší volba. Bota nestojí skoro nic a je to podle mě nejlepší výtvor NB doposud.;-) VŘELE DOPORUČUJI!

Třináctka:

1.Nejlíp je jim na nohou, tyhle se moc v botníku neohřejou . Jejich doménou je trail, ale dá se i ostatní, tam ale pak krutě trpí podrážka ( hlavně u nás co jsme prostorově výraznější :) ).

2. Nevadí jim kamení, bláto, větve … zatím jsem nenašel botu co by snesla víc. Verze 2013 měla oproti předchozí trochu vylepšený došlap, ale o něco měkčí podrážku což se podepsalo na trochu kratší životnosti, nicméně 900km v klidu snesou i u mě.

3.Pro mne zatím nejlepší bota od NB a to že ji české zastoupení nevozí vůbec nechápu. Ovšem za cenu kolem 1300kč, za kterou se dá běžně koupit, je to neuvěřitelný luxus.

Hanys:

1.Bez diskuzí a bez zbytečného zdržování, tahle bota je tutovka do terénu pro běžce vyznávající maximální minimalismus. Žádné zbytečnosti jako například tlumení na ní není třeba hledat, protože je to vyloženě „traktůrek“, kterému je nejlépe v lese a je jedno, jaký podklad člověk zrovna zvolí (šutry nejsou problém pokud umíte běhat;)).

2.Co se týče výdrže, asi nejsem ten nejlepší typ pro její posouzení, jelikož mám „stodesítky“ teprve necelé dva měsíce. Co jsem zatím mohl vyzkoušet, tak vypadají celkem robustně a nezničitelně. Povrch je z pevného materiálu (mnohem pevnější než třeba na 1010v1) a nemá zbytečné výstupky ani díry (krom drobných větracích), takže není moc šance, že by se při běhu o něco zachytil a roztrhl. Pokud už k roztržení dojde, díra se díky kvalitnímu vrchnímu materiálu nijak dále nerozšiřuje. Naši dva hlavní ultraběžci (Mates a Třináctka) již běhají asi čtvrtý pár, jestli se dobře pamatuji a výdrž je asi 1000 km, takže si je nemohou vynachválit (podle nich snad ani lepší model do terénu neexistuje).

3.Podle mého názoru ideální bota do rozbitého technického terénu na vzdálenost do 40 kilometrů pro jakéhokoli minimalistu. Pro mě samotného to dobrá koupě rozhodně je, ale na použití v delších závodech bych přeci jen chtěl trochu více tlumení, které u této boty nenajdu. Závěrem bych ještě zmínil jednu drobnost, která mě na této krosovce trochu mrzí. Oproti desítkám i desetdesítkám je výrazně užší v přední části boty, což pro lidi s širší nohou může být problémem. Mě to například vadí v zimě, kdy mi extrémně mrznou malíček s prsteníčkem na obou nohách, protože jim prostě chybí prostor, který v těchto botách nenajdou, což je škoda.

 

Mt1010


 

Mates:

1. Tyhle boty jsem mohl jenom pozorovat. Sám sem vnich neudělal ani kilák. Jsou psané jako trailové boty a stavbou to vypadá jako teniska z lidlu. Myslím že podrážka ale vážně bude sedět nejlépe v trailu.:)

2.Mno... Po pár bězích se začaly docela slušně trhat ale funkčnosti to asi moc neubralo.:) Brácha je zatím neodstřelil a nevím přesně kolik toho v nich má nalítáno ale tuším že už docela dost.;)

3.Pro mě furt model s pracovním názvem „teniska“. Každý podle svého gusta. Tato bota mě nezaujala ničím i když je to jedna z prvních NB minimus bot která byla vytvořena a ve které běhal i Tonda. Pro mě do trailu jasná volba Nb 110! :)

Třináctka:

1. Botu běhal jen Hanys a už na první pohled mi připomínala bačkory.

2. Překvapilo mě že svršek šel do kytek stejně rychle, jak na všech nových modelech.

3. Dám na první pohled a v bačkorách neběhám, takže za mně neee

Hanys:

1.Po zaregistrování se na B7ku přišlo důležité rozhodnutí, že v „desítkách“ to opravdu nedám a tak padla volba, že vyzkouším mírně odtlumený speciálně terénní model „desetdesítky“. Světe div se v terénu je jim opravdu nejlépe, ale obstojně zvládnou i cestu v parku a dokonce i chodníky nebo asfalt, i když podle podrážky to rozhodně nevypadá (nejdůležitější části podrážky jsou pořád beze změny a to jsem v nich běhal čistě městské okruhy v Brně:-)) Co se týče stavby boty, záleží na typu běžce. Mě osobně třeba hodně vyhovovaly při delším běhu v technickém terénu jako třeba při té sedmičce, kdy bylo potřeba semtam podporu pod patou (rozdíl pata špička je stejný jako u všech ostatních minimusek, ale vzdálenost od země je o kousek vyšší). Pro ryzího minimalistu by bota mohla být trochu na obtíž (ale na hodně rozbité traily podle mě ideál), ovšem jako přechodová záležitost pro začátečníka by mohla být ta pravá.

2.Otázka výdrže je u této verze bot velmi diskutabilní záležitostí. Oficiálně jsou to boty do terénu, ovšem v technickém terénu plném kamení, kořenů, trčících klacků atd., dostal neskutečným způsobem zabrat jejich měkký svršek a po měsíci běhání se začal trhat na vnitřní straně u začátku palce (viz obr). Takže do opravdu tvrdého terénu to je sice fajn bota, ale ne na dlouho. Na jejich obranu mohu uvést, že pro člověka který nebude moc „lítat mezi šutrama“ ty boty vydrží věřím trojnásobek času, než při používání mým způsobem. Samotné roztržení se prohloubilo pouze dovnitř, což v zimě sice není ideální, ale jinak to na kvalitu boty nemá v zásadě žádný vliv a ve verzi číslo dvě by tento problém měl být podle dosavadních terénních testů odstraněn (čerpám informace z testů na internetu).

3.Jakožto bota do technického rozbitého terénu to rozhodně dobrá koupě není (jestli tedy nemáte zbytečně moc peněz), ale pro běhání po lesích a měkkém terénu to je určitě dobrá volba, pro kohokoli, kdo by rád přešel na minimalistický styl běhu a nebo chce prostě jen ultralehké boty. Doufám, že v blízké době budu moci dodat informace i o druhé verzi, která by měla nedostatky svršku odstraňovat a bota by tak konečně mohla dostát svého určení.

 

Mt00


 

Mates:

1. Další bota se kterou jsem neměl vlastní zkušenost. Boty jsou psané jako trailové ale podle typu podřážky a síťoviny jež je nahoře bych je zařadil mezi krutě silniční.

2. DOST MÁLO asi jako Mt20tky. Trhají se a dále je pak nelze používat. Přesný počet km neznám ale tuším že moc to nebude.:)

3. Řekl bych jako u 20tek. Nic moc..:) Na běhání po rovině určitě dobré, ale jakmile se v botě začne trošku řádit v trailu jde do kytek.

Třináctka:

1. Bota na kterou jsem se moc těšil a dost si od ní sliboval :( . Už po vybalení z krabice jsem měl pocit že mi přišly jarmilky a to za ty prachy ….. Po nazutí člověk sice zažije úžasný pocit že se vlastně neobul, ale botka je dost úzká a matroš na ní hodně tenký. Použití spíš park a nebo silnice.

2. Pár kilometrů vydržely ale žádná sláva, podrážka jakž takž, se svrškem už to ale bylo horší.

3. Kdybych chtěl podobnou botu, koupím radši ty jarmilky :).

Hanys: Nekomentoval.

 

Mr10

Mates:

1. Konečně bota kterou jsem mohl otestovat sám :D Silnice tak jsou psané.. Někteří se je snažili srovnávat s Mt10tkama, ale tohle nejde. V trailu je bota nepoužitelná.

2.Tak jako každá bota z jejich první minimus kolekce je i tato bota dělaná pořádně..;) Mám je teprve asi měsíc a vypadají dost bytelně. Každý má svůj styl běhu a mě se zatím nepodařilo botu ani trošku prošlápnout..:)

3. Určitě dobrá bota ve které bych si troufnul běžet i silniční marathon.;) Silnice-ano. Trail-NE!

Třináctka:

1. My a silniční boty? Omyl? Ani ne, protože v zimě kvůli kilometráží dojde i na tu prokletou silnici a nejlíp je těmhle botkám právě tam.

2. První pocit z nich byl úžasný, jako by člověk obul papuče k televizi a i první výběh byl takřka dokonalý. Jenže … při dalším testování i v lehkém terénu se objevily malé problémy s bolestmi kolem kotníků :(. Vše ale vyřešilo správné zašněrování a dotažení, což jsem zjistil až po několika protrápených trénincích.

3. Cena v akci byla tak akorát aby člověk moc neuvažoval a koupil :), po zhruba stovce kilometrů jsou boty skoro pořád jak bych je vybalil z krabice, jen se zvýšila citlivost na vnímání povrchu což mi ještě více vyhovuje, takže zatím po všech stránkách ok.

Hanys: Nekomentoval.