Strava

Facebook

Video

Spřátelná skupina

Archiv

Kategorie: Články

Cesta za vlastními limity nebo za zdravím ... potřetí

Třetí a poslední pokračování o běhání a věcech okolo. Kdo by chtěl víc, stačí se stavit na společný trénink nebo napsat ...

Na cestě

Jako vždy si balím jen pár nejnutnějších věcí a vím, že to co nemám, tím pádem určitě nebudu potřebovat. Je to tak jednodušší. Spousta věcí beztak jen komplikuje život a větší štěstí nepřináší. Těším se na to blues v hlavě, které je ozvěnou mých kroků, na myšlenky, které ho chvílemi překrývají. Na hledání síly, pokory, vůle …. Bolest, která pak přichází, je jen odrazem reality a malým připomenutím, že žiju a že můžu, když chci. Je to spousta kroků na cestě do nikam a vlastně na to nejdůležitější místo na světě, k sobě samému a všem ostatním

-13-

 

Minimalista - minimalismus

Většina běžců si pod tímto pojmem představí někoho, kdo běhá v sandálech nebo jiných boso-botách, jenže to by byla jen malá část skutečnosti (mimochodem skoro nepodstatná). Tedy alespoň pro mne.

Boty

 Když už jsme u těch bot, opravdu není důležité od jaké značky, nebo kolik stály, nejdůležitější je vybrat ty správné pro vaši techniku běhu a pohodlí.  Souvisí s tím, výška dropu (rozdíl mezi patou a špičkou), tloušťka podrážky a taky provedení boty.  Je to prostě hodně individuální. Takže otázka poraď mi nejlepší boty na asfalt nebo do terénu, je doopravdy záludná. Opět platí, ptát se co nejvíce lidí, zkoušet, testovat a hlavně běhat.

Oblečení.

Materiál, barva, počet vrstev, značka, vše je vlastně jedno a je pouze na vás co zvolíte. Nejdůležitější je váš pocit. Jen malé doporučení do začátku, toho co na sebe navléknete, by vždy mělo být tak akorát. Když vám bude zima, bude tělo spotřebovávat energii na to, aby se zahřálo a stejně tak když vám bude moc teplo, aby se ochladilo.  Vy ji ale co nejvíce potřebujete právě na běh!

Jo a hubnutí stylem, navlíknu se do pěti vrstev, dám tomu maximum a vypotím se, je dobré pouze pro ty co se chtějí zbavit vody a zvýšit si šanci na srdeční selhání (tuk jde dolů nejlépe klidnou aerobní zátěží), jinak moc ne.

Jídlo

Být veganem nebo vegetariánem začalo být moderní a spousta lidí si myslí, že když se jím stanou, budou rychlejší a lepší. Je to stejné, jako kdyby, jste svého psa poslali na pastvu a najednou by z něj byl ten nejrychlejší chrt na světě. Všichni jaksi tušíme, že takhle to opravdu nefunguje.

Dobrá strava může hodně pomoci, to je bez debat a dodávat tělu co potřebuje je víc než důležité. Výběr lehkých jednoduchých a dobře stravitelných jídel bude asi klíčem. Málo kdo, zvládne tříhodinový odpolední trénink a pak to na večer před spaním zazdít vepřovou se zelím a knedlíkem. Takže i tělo rozhodne, jak to bude a co je pro vás to pravé ořechové. Nakonec ještě mýty kolem bílých jedů, sportovec cukr a sůl jednoznačně potřebuje! To jakou formou je do sebe dostanete, je už ale na vás.

Otužování

V poslední době je hrozně moderní, ale je to vůbec k něčemu? Zkuste se podívat, jak se běhalo před 30 lety, co na sobě běžci měli a jaké běhali časy. Nebyly to zhýčkané princezny ve třech speciálních vrstvách vyrobených složitou technologií. Stejně tak bylo a je normální, že na unavené svaly je pro regeneraci nejlepší studená voda a led. V dřívějších dobách bylo rozumné otužování přirozenou součástí života sportovce a nikdo to neřešil (dneska když po závodě neteče teplá voda ve sprchách, tak je kolem toho spousta povyku a někteří se radši ani neumyjí). Zkuste to, třeba pak na dlouhém závodě nebudete muset řešit kolik toho oblíknout či svlíknout a co vše mít náhradní v batůžku.

Shrnuto

Na vše dnes máme specialisty, odborné týmy, vyspělé technologie a je jedno jestli jde o vybavení, trénink, výživu nebo péči o zdraví. Všechny ty reklamy, doporučení…..  Jenže co člověk to názor a taky jiná studie, jiná technologie, takže stejně nezbyde než zkusit zapojit ten svůj meloun co nosíte na krku a probrat se tím informačním šumem. Nakonec zjistíte, že to není o moc jiné a složitější, než to bývalo kdysi.  Čím více si život zjednodušíte a uberete voleb, jestli to nebo ono, tehdy a proč. Zjistíte, že jste spokojení minimalisté, i když běháte v tlustých botách.

  Spousty lidí dnes kouká na to, co mají ti druzí a snaží se, aby to měli taky. Přitom mít obyčejnou radost z toho co už mám a jak se mám dobře nebo co vše můžu, na tu jakoby zapomněli.